oferty specjalne

zgłoś ofertę
Kupować czy wynajmować?

Wielu młodych ludzi zadaje sobie to pytanie. Z jednej strony posiadanie domu czy mieszkania daje poczucie bezpieczeństwa, z drugiej jednak bardzo często wiąże się z zaciągnięciem dużego kredytu, który trzeba będzie spłacać przez wiele lat. Czy rzeczywiście wynajem to jedynie zło konieczne, które kojarzy się przede wszystkim ze studenckim życiem?

Wynajem nie taki straszny Wiele opinii dotyczących wynajmu mieszkania to opinie negatywne. Wśród nich dominuje przekonanie, że płacenie za dzierżawienie lokalu to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Tymczasem warto dostrzec także jego dobre strony. Korzyścią materialną jest opłata za wynajem, będąca zazwyczaj nieco niższą niż rata kredytu. Korzyścią mentalną jest poczucie wolności. W dobie coraz częstszych migracji za pracą, wynajmowanie mieszkania gwarantuje swobodę przemieszczania się w różne, nierzadko odległe rejony bez konieczności pozostawiania dobytku. Wynajmowanie mieszkania może budzić obawy zarówno w potencjalnych lokatorach jak i u właścicieli udostępniających swoje lokum. Aby zapobiec niemiłym niespodziankom warto korzystać z usług pośredników nieruchomości, którzy pomogą w skonstruowaniu odpowiedniej umowy i zapewnią wsparcie prawne. Dzięki temu zwiększy się nasze poczucie bezpieczeństwa. Bank Gospodarstwa Krajowego chce zachęcić Polaków do wynajmowania mieszkań i ruszył z inicjatywą Fundusz Mieszkań na Wynajem. Ze środków finansowych Funduszu wybudowanych zostanie kilkanaście tysięcy mieszkań, które będzie można wynająć nawet na 10 lat. Z pewnością jest ciekawa alternatywa dla tych, którzy nie chcą albo nie mogą wziąć kredytu.

Kupować znaczy inwestować Każdy zakup nieruchomości należy traktować jako długotrwałą inwestycję. Nawet, gdy pozyskujemy lokal jedynie do naszych prywatnych celów, warto zdawać sobie sprawę, że w przyszłości może on stać się dla nas źródłem dochodu na drodze wynajmu lub sprzedaży. Wielu Polaków zdaje się o tym pamiętać i wybiera coraz częściej mieszkania z rynku pierwotnego i o metrażu większym niż 50 m2. Mieszkanie nowe i większe to potencjalnie większa wartość rynkowa także po kilku latach. Aby zakup nieruchomości był także dobrą inwestycją, ważna jest odpowiednia lokalizacja. Tutaj wybór jest uzależniony przede wszystkim od upodobań przyszłych właścicieli, ale warto zastanowić się także nad przyszłością mieszkania – czy kiedyś będzie przeznaczone na wynajem, a może w niedługim czasie będziemy chcieli je sprzedać. W takim przypadku ważne jest przede wszystkim dobre skomunikowanie miejsca zamieszkania z centrum miasta oraz niezbyt duża odległość od przydatnych punktów takich jak: przystanki, sklepy, przychodnie czy szpital.

Warto przemyśleć Decyzja, czy kupować czy wynajmować, zależy przede wszystkim od zasobności portfela. Warto przed jej podjęciem również określić własne priorytety i realnie ocenić możliwości, jakie posiadamy, aby utrzymać nieruchomość. Posiadanie własnego mieszkania nie musi oznaczać wysokiego statusu finansowego. Podobnie wynajem nie musi kojarzyć się z przejściową i niestabilną sytuacją życiową. Wystarczy spojrzeć na wysokorozwinięte kraje takiej jak Niemcy, Austrię, w których według badań Eurostatu, prawie 50% społeczeństwa mieszka w wynajętych mieszkaniach, podczas gdy w bogatej Szwajcarii nawet ponad 50%.