oferty specjalne

zgłoś ofertę
Pracuj zdrów!

Żyjemy w czasach, w których praca stała się integralną częścią każdego dnia. Coraz częściej zdarza się, że część obowiązków służbowych wykonujemy w domu. Nie zawsze jednak udaje nam się na małej przestrzeni wygospodarować miejsce, które będzie sprzyjało zdrowiu i koncentracji. Bardzo często zapominamy, jak ważna jest higiena pracy, dlatego warto w wirze codzienności poświęcić chwilę czasu i zorganizować kącik, który pozwoli nam w spokoju i wygodzie pochylić się nad powierzonymi zadaniami.

Siła przestrzeni Jeżeli nie posiadamy wolnego pokoju, który moglibyśmy przekształcić w prywatne biuro, spróbujmy rozejrzeć się po mieszkaniu. Miejsce do pracy nie musi wcale zajmować wielkich przestrzeni. Do jego zorganizowania wystarczy przytulny kąt, który pomieści niewielki stolik i krzesło biurowe. Postarajmy się jednak, aby w zasięgu ręki znalazł się także regał np. z odpowiednimi pomocami dydaktycznymi. Najważniejszym aspektem ulokowania gabinetu powinna być bowiem funkcjonalność. Dobrze by była to przestrzeń wyizolowana. Złudzenie prywatności można osiągnąć niewielkim nakładem finansowym. Bardzo dobrze sprawdza się w tej kwestii odcięcie kolorystyczne, zainstalowanie przesuwanej ścianki lub postawienie estetycznego parawanu. Gdy tylko posiadamy taką możliwość, starajmy się urządzić stanowisko w miejscu spokojnym. Nikt z nas nie chciałby przecież, aby skupienie przerywał mu dochodzący z ulicy gwar. Ci, którzy mogą sobie pozwolić na samodzielną pracownię w osobnym pomieszczeniu, powinni pomyśleć o wygłuszeniu pokoju np. poprzez wstawienie dostępnych na rynku wyciszających drzwi. Wszystko jednak zależy od naszych potrzeb. Inaczej miejsce pracy zorganizują Ci, którzy posiadają dzieci i mieszkają na wsi, inaczej zaś Ci, którzy przywykli do wielkomiejskiego hałasu.

Najważniejsze jest biurko To właśnie ono tworzy nasze stanowisko pracy. Sklepy meblowe oferują swoim klientom szeroki asortyment biurek. Pamiętajmy jednak, że design, choć ważny, jest w tym przypadku wyłącznie dodatkiem. Najważniejsze, aby mebel był odpowiednio wyprofilowany. Wielogodzinne siedzenie przy komputerze nie jest przecież naturalną pozycją człowieka. Powtarzanie tej czynności codziennie szkodzi naszemu zdrowiu, więc nie żałujmy czasu na staranne i przemyślane zakupy. Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest krawędź blatu. Ważne, by posiadał on odpowiednie wycięcie, które umożliwi nam wsunięcie się pod niego. Taka pozycja sprawi, że ręce i nadgarstki, będą mogły swobodnie opierać się o biurko bez konieczności pochylania górnej części ciała do przodu. Wiele mebli biurowych posiada także wysuwaną półkę. Z reguły jest ona przeznaczona na postawienie klawiatury. Zrezygnujmy jednak z tego pomysłu, ponieważ badania dowodzą, że korzystniejsze dla naszej postawy jest usytuowanie jej na blacie. Taka półka jest jednak doskonałym miejscem, w którym możemy przechowywać np. najpotrzebniejsze dokumenty.

Skomputeryzowani Oczywiście niezbędnym elementem pracowni XXI wieku jest elektronika. Zasady odpowiedniego ustawienia sprzętu komputerowego są powszechnie znane. Niestety, niewielu z nas traktuje je poważnie. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że prawidłowe wyregulowanie monitora, to inwestycja na przyszłość. Ustawienie górnej krawędzi ekranu na wysokości wzroku zajmie nam dosłownie sekundę. Okuliście zalecają, aby monitor znajdował się od 40 do 75 centymetrów od naszych oczu. Najlepiej też, aby stał bokiem do źródła światła. W ten sposób zapewnimy sobie naturalne doświetlenie miejsca pracy, jednocześnie nie narażając się na refleksy czy odbijanie promieni słonecznych. Specjaliście radzą, aby stawiać laptopa w odległości co najmniej 60 centymetrów od krawędzi biurka. Dla tych, którzy dotychczas nie stosowali się do tej reguły, oddalenie monitora z pewnością będzie wiązało się z chwilowym dyskomfortem. Wszystko jednak pozostaje kwestią przyzwyczajenia, dlatego warto walczyć z nieprawidłowymi nawykami. Chrońmy jednak nie tylko swoje oczy, ale także i swój kręgosłup. Gdy siedzimy, kąt między ramieniem i przedramieniem powinien wynosić 90 stopni. W dobie wygodnych, regulowanych krzeseł biurowych, dostosowanie wysokości stanowiska nie stanowi dla użytkownika żadnego problemu.

Zadbaj o światło! Jeżeli tylko posiadamy taką możliwość, starajmy się ulokować biurko w miejscu z naturalnym dostępem do światła. Widok na okno nie tylko zapewni nam komfort i doświetlenie, ale także doda energii tak bardzo potrzebnej przy pracy biurowej. Monitor powinien stać tyłem bądź bokiem do źródła światła. Słońce ma być naszym sprzymierzeńcem, warto więc wiedzieć, że najlepszy komfort daje promieniowanie północne lub wschodnie. Nie jest ono nachalne. Ulegając wcześniejszemu rozproszeniu, nie męczy wzroku. Zdarza się jednak, że wygospodarowanie takiego miejsca, jest fizycznie niemożliwie. W takim przypadku warto zainwestować w odpowiednie rolety lub żaluzje. Nie oszukujmy się także, że większości z nas zdarzało się pracować w nocy. Zasady sztucznego doświetlania stanowiska pracy niewiele różnią się od wymienionych powyżej. Ważne jednak, aby lampka posiadała długie i łatwe do wyregulowania ramię. Należy ją ulokować tak, aby emitowane światło nie tworzyło cieni w strategicznych miejscach blatu. Osoby praworęczne powinny więc postawić urządzenie ze swojej lewej strony. Wybierajmy sprzęt o nieprzezroczystej obudowie. Gdy tylko możemy, korzystajmy dodatkowo ze światła głównego (np. tego podwieszonego na suficie).

Czerp przyjemność z pracy! Dobrze zorganizowane miejsce pracy z pewnością podwyższy jej komfort. Dbajmy oto, aby było zawsze czyste i schludne. Miłośnicy artystycznego nieładu niech zadbają o kolorystykę wydzielonej przestrzeni. Jasne i żywe barwy nastrajają pozytywnie i dodają energii. Zróbmy wszystko, aby gabinet stał się miejscem, do którego wracamy z przyjemnością. Niech połączy w sobie funkcjonalność i estetykę. Biuro to przecież integralna część naszego mieszkania. Życzymy wszystkim, aby udało im się stworzyć w swoich czterech ścianach wymarzoną pracownię.