oferty specjalne

zgłoś ofertę
Po co nam pośrednik nieruchomości?

Z początkiem 2014 roku na polskim rynku nieruchomości zaszły dwie zmiany, które zwróciły szczególną uwagę zarówno usługodawców jak i usługobiorców z branży mieszkaniowej. Wystartował nowy program państwowej pomocy na zakup mieszkania, czyli Mieszkanie dla Młodych, uznawany za następcę wcześniejszej Rodziny na Swoim. Drugą kwestią, wywołującą poruszenie, było obowiązujące od 1 stycznia bieżącego roku zlikwidowanie licencji zawodowej dla pośredników nieruchomości.

Po zniesieniu ustawowych przepisów regulacyjnych, pośrednikiem lub zarządcą nieruchomości może zostać każdy, kto spełni wymóg obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Zniknęły natomiast wymogi dotyczące pełnej zdolność do czynności prawnych, uzyskania kierunkowego wykształcenia, odbycia praktyki zawodowej, a przede wszystkim niekaralności.

Weryfikacja jakości usług Pomimo zmian, jakie zaszły w polskim prawie, nie można zapominać, że na rynku nieruchomości nadal pracuje wielu profesjonalistów. Dotychczasowy wymóg licencji był jedynie podstawą, umożliwiającą wykonywanie zawodu. Może okazać się, że deregulacja zawodu paradoksalnie przyczyni się do stopniowego wykluczania z rynku pośredników, których usługi pozostawiały wiele do życzenia. Klienci coraz większą wagę przywiązują do opinii o danej agencji, wiedzy i kompetencji jej właścicieli, nie powierzając – jak dotychczas – swoich interesów osobom, jedynie na podstawie zaufania do znaczenia ich uprawnień zawodowych. To zdobyte doświadczenie, lata praktyki i kontaktu z klientem decydują o jakości świadczonych usług. Dlatego dobrze rozeznać się wśród znajomych, popytać o rekomendacje oraz sprawdzić w Internecie, czy dany pośrednik jest wiarogodny oraz czy posiada licencję Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Polacy dostrzegają korzyści Nowe przepisy mogłyby utwierdzić niektórych w przekonaniu, że współpraca z pośrednikiem to niepotrzebne narażanie się na dodatkowe koszty, bez gwarancji sukcesu sprzedażowego. Niewątpliwie usługi niesprawdzonej agencji niosą w sobie takie ryzyko. Jednak wbrew stereotypom, maleje liczba Polaków, uważających za bezsensowne płacenie pośrednikom za czynności, których mogą podjąć się samodzielnie. Coraz więcej osób dostrzega, że wysokość prowizji dla pośrednika jest niższa, niż wartość oszczędności, uzyskanych dzięki usługom profesjonalisty.

Widoczny zysk Porady rodziny i przyjaciół, niezależnie od dobrych intencji, mogą przynieść więcej strat niż korzyści. Rynek nieruchomości zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego kuzyn, który sprzedał mieszkanie kilka lat temu, może dokonać wyceny skrajnie odbiegającej od współczesnych realiów. Doświadczeni pośrednicy posiadają szerszą wiedzą na temat sytuacji na rynku nieruchomości. Dzięki temu są w stanie tak dopasować cenę do strony popytowej, by transakcja doszła do skutku, a sprzedający otrzymał jak najwięcej. Warto zauważyć również, że pośrednik posiada znacznie szerszą bazę klientów od tej, jaką własnymi staraniami jest w stanie uzyskać właściciel nieruchomości. Dzięki doświadczeniu, jakie zapewnia dokonywanie w ciągu roku przynajmniej kilkunastu transakcji, pośrednik jest w stanie lepiej ocenić sytuację. Brak zaangażowania emocjonalnego pozwala zachować dystans i obiektywizm, niezbędne przy dokonywaniu interesów. Nieocenionym profitem jest także oczywista oszczędność czasu – właściciel lokalu nie musi stale ingerować w aktualizowanie i promowanie ogłoszenia.

Lepiej zapobiegać niż leczyć Wymierne korzyści, jakie niesie za sobą asysta profesjonalisty z branży nieruchomości to pierwszy profit. Zabezpieczenie przed negatywnymi konsekwencjami niefortunnej transakcji to drugi wymiar, dla którego warto korzystać z usług dobrego pośrednika. Nawet przy najprostszej transakcji, takiej jak najem, brak weryfikacji aktu notarialnego może wiązać się z nieświadomym wynajęciem lokalu od oszusta, który przepadnie z pobraną wcześniej kaucją. Zakup nieruchomości otwiera o wiele szersze pole do ewentualnych nadużyć, dlatego warto nie tylko zweryfikować akt własności, ale również wiedzieć, co zrobić, gdy kupowane mieszkanie obciążone jest hipoteką lub dożywociem.

Profesjonalny pośrednik posiada szeroką, interdyscyplinarną wiedzę. Jest w stanie ocenić lokal względem sytuacji na rynku nieruchomości, zweryfikować jego status prawny, czy ocenić stan techniczny. Zdobyte przez lata doświadczenie w obszarze budownictwa pozwala stwierdzić, czy wykonany remont to tylko prowizoryczna jakość, czy rzetelna trwała praca. Gdy planujemy transakcję na dużych kwotach, dobrze mieć wsparcie profesjonalisty, który ma wiedzę związaną z prawem budowlanym, cywilnym, podatkowym, wyrokami sądu, rzeczoznawstwem. Współpraca z kompetentnym pośrednikiem to inwestycja w powodzenie niemałej przecież transakcji.