oferty specjalne

zgłoś ofertę
Kuchnia – serce Twojego domu

Nie od dziś wiadomo, że kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w polskich mieszkaniach. Na przestrzeni wieków stała się ona przestrzenią nie tylko gotowania, ale także miejscem spotkań przy rodzinnym stole i towarzyskich imprez. Przygotowywanie potraw to dla jednych obowiązek, a dla innych pasja. Bez względu jednak na to, jaka jest nasza kulinarna motywacja, warto pomyśleć o tym, aby stworzyć w domu miejsce łączące w sobie funkcjonalność i estetykę.

Sprawa pierwsza: planowanie

Nie żałujmy czasu na szczegółowe zaplanowanie remontu. To właśnie na tym etapie podejmujemy szereg decyzji, które wpłyną w przyszłości na jakość użytkowania naszej kuchni. Przeanalizujmy trendy na rynku wnętrzarskim. Proces projektowania dobrze rozpocząć od określenia stylu i kolorystyki pomieszczenia. Jeżeli nie mieszkamy w bloku wielorodzinnym i dopiero poszukujemy odpowiedniej przestrzeni, starajmy się ulokować kuchnię tak, aby jej okna wychodziły na północ. Pamiętajmy, że to prawdopodobnie najcieplejsze miejsce w domu – takie usytuowanie pozwoli nam uniknąć nieprzyjemności związanych z wysoką temperaturą.

Ale w jakim stylu?

Współczesna architektura daje użytkownikom mieszkań pełną swobodę i pole do popisu. Modne jest praktycznie wszystko – od klasycznych kuchni w stylu retro, po te minimalistyczne i nowoczesne. Coraz większą popularnością cieszą się wnętrza angielskie i prowansalskie w klimacie vintage. W takich pomieszczeniach dominują ciepłe barwy, drewno i bogate wzornictwo. Sprzęty gospodarstwa domowego zostają zabudowane tak, aby pozostawały niewidoczne. Z drugiej strony zaś mamy do wyboru kuchnie modernistyczne, w których atmosfera prowincji zostaje zastąpiona przede wszystkim funkcjonalnością. Proste formy, metal, elektronika i klasyczne kolory to hasła przewodnie tej stylistyki.

Przede wszystkim porządek!

Pamiętajmy, że kuchnia to miejsce szczególnie narażone na bałagan. Przemyślany dobór materiałów budowlanych pozwoli nam zaoszczędzić wiele godzin sprzątania. Po pierwsze zadbajmy o ściany. Sklepy oferują nam w tej kwestii liczne rozwiązania. Do wyboru mamy między innymi zmywalne tapety, szklane i metalowe okładziny, wodoodporne farby oraz cieszące się niezmiennym od lat uznaniem płytki ceramiczne. Coraz więcej klientów decyduje się na mniej standardowe materiały np. na stal nierdzewną – materiał niezwykle nowoczesny, a przede wszystkim praktyczny. Innym aspektem jest prawidłowe dobranie typu mebli do wnętrza. Jeżeli pomieszczenie kuchenne znajduje się po południowej stronie domu, radzimy unikać połyskujących blatów, ponieważ wpadające przed okno światło bezwzględnie będzie eksponowało każdą, najmniejszą nawet smugę i zabrudzenie. Kuchnie „północne” zaś bardzo często wymagają doświetlenia. Są ciemniejsze, dlatego warto postawić w nich na jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń.

Wyznacz strefy

Architekci wnętrz ze względu na przeznaczenie zwykli dzielić kuchnie na strefy. Najczęściej wyróżnia się ich pięć. Pierwsza z nich to strefa zapasów przeznaczona, jak sama nazwa wskazuje, na przechowywanie bieżącej żywności. Kolejna – zwana strefą przechowywania – jest miejscem, w którym znajdą się naczynia i zastawa kuchenna. Ośrodkiem każdej kuchni jest oczywiście strefa zmywania, zwana także „mokrą”. Znajdziemy w niej zlew i miejsce na przechowywanie środków czystości. Czwartą ze stref jest strefa przygotowywania, będącą swoistym centrum dowodzenia każdego pana i pani domu. To właśnie w niej zainstalujemy blaty i szuflady na najbardziej potrzebne w kuchni narzędzia. Ostatnią z przestrzeni jest tzw. strefa gotowania i pieczenia. To miejsce na wstawienie kuchenki bądź płyty grzewczej, piekarnika i innych urządzeń służących nam do przyrządzania posiłków.

Pamiętaj o swoich potrzebach

Ergonomiczność to podstawowe hasło, które powinno nam przyświecać przy projektowaniu i aranżowaniu każdej przestrzeni. Na pierwszym miejscu należy stawiać swoje potrzeby. Przy zakupie mebli i urządzeń kuchennych zastanów się, ile czasu poświęcasz na przygotowywanie posiłków. Pomyśl, czy kuchnia będzie dla Ciebie miejscem wyłącznie gospodarczym, czy zamierzasz połączyć ją z tzw. strefą dzienną np. poprzez wstawienie stołu. Nie kupuj wielkiej lodówki, jeżeli jesteś singlem bez perspektyw tworzenia wielopokoleniowej rodziny. To drobne sprawy, które znacząco wpływają na jakość korzystania z mieszkania. Życzymy wszystkim, aby cieszyli się twórczą swobodą przy urządzaniu swojej wymarzonej kuchni.